Gwiazdy ekranu

Marka Citroën związana jest z kulturą niemal od samego początku istnienia. Kunszt francuskich inżynierów doceniły setki reżyserów na całym świecie. Wybraliśmy kilka najciekawszych ról samochodów z szewronami na masce.

Jednym z najpopularniejszych aktorów ze stajni Citroëna jest oczywiście kultowy model 2CV. Popularna „Kaczka” szczególnie zasłynęła występami w serii filmów o żandarmie z Saint-Tropez, z niezapomnianym Louisem de Funèsem w roli głównej. Grany przez niego strażnik prawa niemal w każdej części unikał kłopotów dzięki pewnej szalonej zakonnicy, która niezmiennie poruszała się właśnie Citroënem 2CV. Były to zawsze widowiskowe sceny, gdyż filmowa siostra była szalonym kierowcą i ani myślała o oszczędzaniu samochodu czy swoich pasażerów… Ponadto w Saint-Tropez jako radiowozy jeździły modele Mehari – które pełniły taką rolę także w rzeczywistości.

Wracając jednak do 2CV. Ten model zagrał jeszcze w kilkuset innych filmach i teledyskach. Jednak jeszcze jedna rola przyniosła mu sławę – występ u boku Jamesa Bonda. W filmie „Tylko dla twoich oczu” Roger Moore musi uciekać przed przeciwnikami za kierownicą żółtego Citroëna. Podczas kilkuminutowej sceny pościgu agent 007 poddaje „Kaczkę” wymagającym próbom. Auto rusza m.in. po potężnym dachowaniu czy skacze przez dachy innych pojazdów. Ostatecznie Bond ucieka przed goniącymi go Peugeotami. Citroën wykorzystał ten występ, wypuszczając na rynek specjalną wersję 2CV w kolorze żółtym z napisami 007 i namalowanymi na karoserii „dziurami” po kulach. Co ciekawe, sam Roger Moore zapytany w „Top Gear” o ulubiony samochód Bonda wybrał bez wahania żółtego Citroëna.

Inny kultowy model – DS – pojawił się m.in. w „Człowieku z blizną”. Biały Citroën jest śledzony przez paczkę Ala Pacino. Celem gangsterów jest wysadzenie samochodu, jednak Tony Montana rezygnuje z zabicia jadącej DS-em kobiety z dwójką dzieci. Tym samym oszczędzony zostaje również Citroën. DS gra również ważną rolę w „Dniu szakala” – podczas zamachu na Charlesa de Gaulle’a wytrzymałość samochodu (i umiejętności kierowcy) pozwalają ocalić życie francuskiego prezydenta. Co ciekawe, ta scena z filmu była odtworzeniem rzeczywistych wydarzeń z 1962 r.

Odwołania do francuskiej marki znajdziemy także w nowszych filmach. Warto wspomnieć rolę modelu XM w filmie „Ronin” czy znaczącą rolę modelu Diane w filmie „Stare grzechy mają długie cienie”. Model C5 miga w produkcji Woody’ego Allena „Vicky, Cristina i Barcelona”, a Citroëna DS3 rocznik 2010 można podziwiać jednym z lepszych filmów ostatniej dekady, czyli „Nietykalnych”. Kilka modeli Citroëna „zagrało” także w animowanym filmie o rodzinie Simpsonów.

Citroën był także obecny w polskim kinie – w latach 60. XX w. często występowały przedwojenne Citroëny Traction Avant – m.in. w filmach „Ostatni kurs” czy „Znaki na drodze”. W dużo późniejszej „Pestce” wystąpił kultowy 2CV, a z najnowszych produkcji warto wspomnieć „Ziarno prawdy” czy „Wieżę. Jasny dzień”.

Filmów z udziałem Citroëna jest o wiele więcej. Portal Internet Movie Cars Database podaje, że francuskie samochody pojawiły się w kinie ponad 22 tys. razy. Portal Francuskie.pl prowadzi regularnie aktualizowaną listę filmów, w których pojawiły się Citroëny. Jeśli więc kochacie francuską motoryzację i kino, jest to idealna ściąga na długie jesienne wieczory.

Szalona zakonnica i żandarm z Saint-Tropez w Citroënie 2CV (fot. Imcdb.com)

Szalona zakonnica i żandarm z Saint-Tropez w Citroënie 2CV (fot. Imcdb.com)

Rządowa kawalkada na chwilę przed zamachem w „Dniu szakala” (fot. Imcdb.com)

Filmowa scena była odtworzeniem rzeczywistego zamachu na de Gaulle’a (fot. Archiwum paryskiej policji)

„Człowiek z blizną” i jego ekipa śledzą Citroëna DS… (fot. Imcdb.com)

Nakręcony przeszło 20 lat temu „Ronin” do dziś słynie ze scen pościgów. Bohaterem jednej z nich był Citroën XM (fot. Imcdb.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.