Dobre i złe lata

Ani Amsterdam, skąd pochodziła rodzina Leviego, ani Warszawa – rodzinne miasto Maszy – nie stały się domem dla państwa Citroenów. Zamiast tego młodzi małżonkowie przenieśli się do Paryża, gdzie kilka lat później urodził się André.

André Gustve Citroën przyszedł na świat 5 lutego 1878 r. w Paryżu. Był najmłodszym z piątki dzieci – miał dwie starsze siostry (Jeanne i Fernande) i dwóch braci (Hugo i Bernard). Levi wraz z rodziną zamieszkali przy rue Laffitte nr 44. Wiodło im się dobrze do 1884 r., kiedy to niepowodzenia w biznesie popchnęły Leviego do samobójstwa. Po jego śmierci Masza Amelia wraz z dziećmi przeniosła się do innego mieszkania przy rue La Fayette nr 62. By utrzymać rodzinę, kontynuowała interesy męża, handlując diamentami i perłami. Choć nigdy nie zapomniała o swoim polskim pochodzeniu, dzieci były wychowywane tak, by czuły się Francuzami.

André był ambitnym i inteligentnym dzieckiem. W wieku 9 lat poznał twórczość Julesa Verne’a, która zainspirowała go na całe życie. Podobnie jak widok wieży budowanej przez Gustave’a Eiffela na wystawę światową w 1889 r. André był szczególnie dobry w przedmiotach ścisłych, technicznych, dlatego po ukończeniu liceum w 1898 r. został przyjęty do prestiżowej École Polytechnique. Wcześniej, w trakcie nauki w liceum, zmienił nazwisko z Citroen na Citroën.

Wkrótce po rozpoczęciu przez André studiów na politechnice zmarła jego matka. To był jeden z głównych powodów, dla których wyniki w nauce nie były tak imponujące jak w czasach liceum. Citroën zdobył tytuł inżyniera, ale jego lokata na koniec studiów była bardzo odległa – nie miał więc szans na pracę w służbie państwowej ani w wybranym przez siebie dużym przedsiębiorstwie. Zamiast tego André wybrał armię – wstąpił do wojska jako inżynier i jako podporucznik artylerii został odkomenderowany do Le Mans. Wcześniej jednak wyruszył na wycieczkę do rodzinnego kraju swojej matki.

Mundury kadetów-studentów École Polytechnique niewiele się zmieniły od czasów, gdy uczęszczał tam André Citroën (fot. Wikipedia)

Mundury kadetów-studentów École Polytechnique niewiele się zmieniły od czasów, gdy uczęszczał tam André Citroën (fot. Wikipedia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.