Rodzina Goldfederów

Wiosną 1900 r. André Citroën – świeżo upieczony absolwent École Polytechnique – wysiadł z pociągu na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie. Dorożką dojechał na ulicę Królewską, a później na ulicę Zielną, gdzie spotkał się ze swoją rodziną.

 

Matka André nie była jedynym ogniwem łączącym go z Polską. Jego najstarsza siostra Jeanne wyszła za mąż za warszawskiego bankiera Bronisława Goldfedera i zamieszkała z nim w Warszawie, na ulicy Zielnej – o kilka kroków od domu swoich dziadków. Bronisław należał do warszawskiej elity finansowej – wraz z bratem Józefem prowadził założony przez ojca Dom Bankowy Adolfa Goldfedera. Bank ten finansował wiele ważnych inwestycji w Warszawie – m.in. budowę Mareckiej Kolei Dojazdowej. Jego siostrzenicą była Krystyna Skarbek – słynna agentka alianckiego wywiadu w czasie II wojny światowej.

André przybył do Warszawy z nie najlepszymi wiadomościami – prowadzona w Paryżu przez ich rodzinę firma jubilerska właśnie zbankrutowała. Być może wraz ze szwagrem zastanawiał się nad dalszymi działaniami i perspektywami różnych inwestycji. Pewny jest za to fakt, że to właśnie Bronisław zabrał André na wycieczkę w swoje rodzinne strony. Goldfeder – człowiek o niezwykle szerokich horyzontach – chciał pokazać mu wynalazek, który powinien zainteresować młodego inżyniera. I rzeczywiście, to, co Citroën zobaczył podczas tej wyprawy, zmieniło jego życie.

Jeanne, siostra André, zmarła w kwietniu 1932 r. Została pochowana na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, niedaleko grobu swojej babci. W tym samy roku w wyniku światowego kryzysu upadł bank Goldfederów. Bronisław dożył sędziwego wieku – zmarł w 1941 r. w warszawskim getcie. Dziś w Warszawie mieszka prawnuczka Jeanne Citroën i Bronisława Goldfedera. Pani Joanna Bojańczyk to uznana dziennikarka i znawczyni mody. W jej zbiorach zachowały się liczne zdjęcia i pamiątki po rodzinie Goldfederów i Citroënów. Pani Joanna stale utrzymuje kontakty z rodziną Citroënów – wiele razy ich odwiedzała w Paryżu, nasiąkając francuską kulturą. Tę pasję wykorzystuje dziś w swoim życiu zawodowym.

Grób Jeanne Goldfeder – siostry André Citroëna – na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej (fot. Ryszard Olszewski)

Grób Jeanne Goldfeder – siostry André Citroëna – na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej (fot. Wirtualny Cmentarz Żydowski/ cemetery.jewish.org.pl)

Joanna Bojańczyk – prawnuczka Jeanne Citroën (fot. Rzeczpospolita)

Joanna Bojańczyk – prawnuczka Jeanne Citroën (fot. Rzeczpospolita)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.