Okręt flagowy

Po 16 latach produkcji Citroën XM potrzebował już pilnie następcy. W 2005 r. marka zaprezentowała więc model C6, który szybko stał się synonimem luksusu. Z dumą poruszali się nim m.in. prezydenci Francji.

Model: C6

Data premiery: 2005 r.

Poprzednik: XM

Segment rynku: E

Najważniejsza cecha: alarm niezamierzonego przekroczenia linii

Bazą dla modelu C6 został zaprezentowany jeszcze w 1999 r. koncepcyjny model Lignange. Sylwetka miała być odpowiedzią na klasyczne limuzyny. Za odważny wzór nadwozia odpowiedzialny był Jean-Pierre Ploue. Jedną z charakterystycznych cech była wklęsła tylna szyba, której kształt miał zapobiegać brudzeniu się. Luksusowy był nie tylko wygląd, ale i sposób poruszania, dzięki zastosowaniu hydropneumatycznego zawieszenia komfort jazdy dawał sporo przyjemności, w środku natomiast panowała przyjemna cisza. Wśród innowacji wprowadzonych w C6 były m.in. wyświetlacz przezierny czy alarm namierzania linii. Drugi system po przekroczeniu białej linii na jezdni, przy niewłączonych kierunkowskazach, uruchamiał wibracje w fotelu kierowcy. Projektanci zadbali również o komfort pasażerów z tyłu, którymi często byli VIP-owie. Każdy fotel można było elektrycznie przesuwać i wydłużać nawet do pozycji półleżącej, umożliwiającej krótką drzemkę. Tradycyjnie już flagowy model Citroëna stał się oficjalną limuzyną prezydenta Francji.

Wklęsła tylna szyba i oryginalne reflektory wyróżniały C6 spośród innych samochodów klasy wyższej (fot Citroën)

Wklęsła tylna szyba i oryginalne reflektory wyróżniały C6 spośród innych samochodów klasy wyższej (fot Citroën)

Wklęsła tylna szyba i oryginalne reflektory wyróżniały C6 spośród innych samochodów klasy wyższej (fot Citroën)Wnętrze było luksusowe i wykończone ze smakiem (fot. Citroëna)

Wnętrze było luksusowe i wykończone ze smakiem (fot. Citroëna)


Projektanci C6 zadbali, by każdy detal podkreślał oryginalność tego modelu (fot. Citroën)


Projektanci C6 zadbali, by każdy detal podkreślał oryginalność tego modelu (fot. Citroën)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.