Rodzinny dostawczak

Małe, kompaktowe furgonetki były w ofercie Citroëna obecne od dawna. Jednak zaprezentowane w 1996 r. Berlingo było czymś więcej niż praktycznym „blaszakiem”. Nowy samochód mógł łączyć cechy samochodu dostawczego i rodzinnego kombi.

Model: Berlingo

Data premiery: 1996 r.

Poprzednik: C15

Segment rynku: C

Najważniejsza cecha: pierwszy na świecie kombivan

Citroën 2CV Fourgonette bazował na modelu 2CV. Acadiane wywodził się z nowocześniejszej wersji „Kaczki” – modelu Diane. Model C15 był oparty na podzespołach Citroëna Visa. Kontynuując tę tradycję, Berlingo pierwszej generacji sugerowało pokrewieństwo z modelem Saxo.

W rzeczywistości Berlingo i jego bliźniak – Peugeot Partner ­­– zostało zaprojektowane od podstaw, na podwoziu większego modelu ZX. Następca C15 miał za zadanie pozostać praktyczny dla małych przedsiębiorców, ale równocześnie miał być autem, którym można zabrać rodzinę na wakacje. Nad wyraz pojemne wnętrze samochodu pozwalało na przewiezienie nawet pięciu osób. Kombivan dostępny był także w wariancie dwuosobowego furgonu. Do dziś Berlingo doczekało się trzech generacji i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów. Na jego bazie powstało kilka ciekawych konceptów, takich jak m.in. sześciokołowy model Croisière Jaune, czy też mini pick-up Plage.

Citroën Berlingo był nieco większy od swojego poprzednika (fot. Citroën)

Berlingo było dostępne jako furgon oraz rodzinny kombivan (fot. Citroën)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.